top of page
Zdjęcie autoraJulia Pitulska

Gatunek 1.4305 oraz jego odpowiednik wg normy AISI 303

Gatunek 1.4305 oraz jego odpowiednik wg normy AISI 303 charakteryzuje się znakomitą skrawalnością. Dzięki podwyższonej zawartości siarki w składzie chemicznym podczas skrawania powstają wióry charakteryzujące się wyższa łamliwością. Zjawisko to umożliwia łatwiejszą obróbkę mechaniczną prętów nierdzewnych w gatunku 1.4305. Dodatkowo lżejsza (łatwość) obróbka wpływa znacząco na mniejsze zużycie narzędzi skrawających obniżając jednostkowe koszty wytworzenia produktu.


Należy jednak mieć na uwadze, że lepsza skrawalność prętów 1.4305, jest uzyskiwana kosztem braku odporności na korozję międzykrystaliczną. W związku z tym, decyzję o zastąpieniu prętów w gatunku 1.4301 gatunkiem 1.4305, należy poprzedzić decyzją technologa o możliwości użycia go w konkretnej aplikacji.


Uzyskanie maksymalnych oszczędności związanych z użyciem stali nierdzewnej automatowej związane jest także z parametrami centr obróbczych, na których materiał jest obrabiany. W skrajnych przypadkach przy dużych wolumenach poszczególni producenci prętów współpracują z klientami w zakresie doboru najlepszych parametrów obróbki.

Podobnie jak w przypadku pozostałych gatunków prętów nierdzewnych, 1.4305 jest sprowadzany na rynek polski zwykle od producentów z Indii oraz producentów europejskich. U jednego producenta pręty okrągłe w gatunku 1.4305 są zwykle droższe od prętów okrągłych w gatunku 1.4301 o ok. 3%. Różnice te jednak mogą sięgać nawet 50% i więcej jeśli porównaniu będą podlegać produkty z Indii i Europy. Istotnym cenotwórczym czynnikiem jest także dostępność, która jest wyraźnie gorsza w porównaniu do prętów w gatunku 1.4301.


Zakres oferowanych na rynku średnic, tolerancje wymiarowe i długości są takie same jak w przypadku pozostałych prętów nierdzewnych. Więcej na ten temat można znaleźć w tekście o prętach https://juliapitulska.wixsite.com/my-site/pr%C4%99ty-stalnierdzewna.

Ostatnim istotnym aspektem na jaki należy zwrócić uwagę są końcówki pręta. Podczas cięcia prętów w gatunku 1.4305 powstaje zjawisko ostrego wióra na końcu, dlatego po cięciu elementu należy wykonać gratowanie, aby zlikwidować ostre zadziory na końcu elementu. Ze względu na proces technologiczny czasem wymagane są pręty ze sfazowanymi końcówkami. W stałej ofercie magazynowej znajdują się pręty zarówno z fazowanymi końcami jaki i prostymi. Jeśli fazowane końce są wymogiem to należy pamiętać, aby wskazać to w zamówieniu do dostawcy. W innym przypadku dostawa może nie spełnić oczekiwań zamawiającego w tym aspekcie.


Pręty okrągłe ze stali nierdzewnej 1.4305/AISI303 są powszechnie wykorzystywane w branży automotive, produkcji armatury, jako elementy maszyn i urządzeń, a także znajdują zastosowanie jako elementy dekoracyjne w architekturze i w wyposażeniu wnętrz.

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page